Automobily Alfa Romeo ve službách zákona

Spolupráce Alfy Romeo s bezpečnostními složkami italského státu trvá již déle než půl století. Je možné se o tom přesvědčit nejen při návštěvě Itálie, ale také při sledování italských filmů. Pokud se totiž díváte na nějaký italský kriminální film natočený za poslední půlstoletí, můžete si být skoro jisti, že kromě prohnaných zločinců a statečných strážců zákona se zde setkáte také s policejními či četnickými vozy Alfa Romeo. Často zde prokazují své jedinečné přednosti při atraktivních automobilových honičkách, o které zejména při boji s organizovaným zločinem nebývá nouze. Italští policisté svým služebním alfám hrdě říkají „panteři“ (silueta tohoto zvířete ve výskoku je vyvedena na předních blatnících), zatímco karabiniéři je nazývají „gazelami“. Obě pojmenování jsou více než příznačná – evokují sílu a rychlost, která je pro vozy Alfa Romeo tak typická. Vynikající chování vozů milánské značky při ostré jízdě a jejich nadprůměrná dynamika představují při pronásledování zločinců či při rychlém přesunu na místo činu neocenitelnou výhodu.

Spolupráce mezi Alfou Romeo a italskými bezpečnostními složkami je oboustranně výhodná. Pro milánskou značku znamená výbornou reklamu, pro policisty a karabiniéry se zase používání alf stalo součástí jejich nezaměnitelné image a prestiže. Kolegové z jiných zemí jim tak mohou závidět nejen mimořádně elegantní uniformy, ale také jejich neméně atraktivní vozy s křížem a hadem ve znaku…

Ve službách italské policie a karabiniérů se od 50. let minulého století vystřídala celá řada modelů Alfy Romeo. Přestože užívali i některé speciální modely (např. Terénní Alfu 1900 „Mattu“, kupé 2600 Sprint a malosériové kombi Giulia Promiscua), většinou se jednalo o výkonné sedany 1900, Giulietta a zejména Giulia. Ta si v policejní službě vysloužila asi největší proslulost. V 70. a 80. letech to byla rovněž velmi oblíbena Alfetta, Nuova Giuleitta a Alfasud, následované typy 33, 90, 75 a 155. Od roku 1997 se do služby zapojila slavná řada 156 a to včetně kombi Sportwagon.

Nyní na dlouhou řadu modelů Alfy Romeo navazuje i nejnovější sedan Alfa Romeo159.
Tentokrát poprvé padal volba na naftový pohon. Policejní a četnické „stopadesátdevítky“ totiž pohání silný pětiválcový turbodiesel 2.4 JTDm 20V o výkonu 147 kW, tedy rovných 200 koní. Neméně důležitý je mohutný točivý moment dosahující až 400n.m. Motor spolupracuje s mechanickou 6-ti stupňovou převodovkou. Vozy mají bohatou sériovou výbavu – například ABS s EBD, stabilizační systém VDC, 5 airbagů, dvouzónovou klimatizaci atd. Aby Alfa 159 mohla splňovat všechny náročné požadavky italských pořádkových sil, podstoupí řadu úprav a je opatřena speciálními prvky výbavy. Automobily jsou upravované přímo ve výrobním závodě v Pomigliano d´ Arco. Tím je zaručeno, že všechny provedené změny kompatibilní s konstrukcí vozu. Nejnápadnější je samozřejmě nezaměnitelné barevné provedení karoserie. Zatímco policie používá typický odstín „blankytně modrá“ kombinovaný s výraznými bílými pruhy, vozy karabiniérů tradičně lakovány odstínem „noční modrá“ a ozdobené červenými pruhy.Základním požadavkem je zajistit ochranu policistů a karabiniérů před střelnými zbraněmi. Tu zajišťují neprůstřelná skla a pancéřování. Automobil je zároveň vybaven speciální palivovou nádrží chráněnou vrstvami ze slitin hliníku, vylučující možnost její exploze. Interiér rovněž zaznamenal zásadní změnu – prostor předních a zadních sedadel je izolován nerozbitnou přepážkou, přičemž tuto zástěnu je možné otevřít pouze z přední části, stejně jako zadní dveře a okna elektrickým ovládáním. Policisté tak mohu bezpečně převážet zadržené osoby. Přední sedadla jsou potažena osvědčeným mimořádně odolným materiálem Fortex. Na střechu policejních „stopadesátdevítek“ se montuje integrovaná světelná lampa obsahující výstražné majáky a sirénu. Alfy 159 určené pro cerebiniery tradičně používají dvojici oddělených majáků a silný hledací světlomet. Na zadní partii střech, těsně nad zadní okno, je montován světelný panel, kterým carabiniery mohou signalizovat okolí různé typy situací, které mohou nastat při výkonu služby – výzvu k zastavení, různé výstražné nápisy (mlha, nehoda, kolona, objížďka apod.). Uvnitř policejní, resp. četnické „stopadesátdevítky“ se skrývá i další speciální výbava. Samozřejmě k ní patří i výkonná radiostanice, ale také další vymoženosti moderní spojovací techniky, jako je např. automatická čtečka poznávacích značek. V zavazadlovém prostoru je připravena brašna první pomoci, hasící přístroj, signalizační tabulky a výstražné kužely.

Převzato z Alfa Romeo magazín 07/2006

Fotogalerie :



Videogalerie



Diskuze k tomuto modelu...